1. Şirketin ismi aslında çok daha farklı olabilirdi:

1996'da şirketin resmi olarak kurulmasından önce akıllara gelen ilk isim Amazon değildi. Şirketin kurucusu Bezos, isim olarak öncelikle 'abracadabra' kelimesini çağrıştıran Cadabra'yı tercih etti ancak avukatı bu ismi 'kadavra' olarak karıştırılabileceği ihtimalini hatırlatarak isimden vazgeçirdi.

Bu isimden vazgeçen Bezos, kitap dünyasının bir nehir gibi geniş olduğunu düşündüğü için Güney Amerika’da yer alan Amazon'un ismini kullanmaya karar verdi.

2. Şirket ilk faaliyetlerine garajda kitap satarak başladı:

Jeff Bezos, 1995'te projenin ilk temellerini attığında basit bir garajı kitapçıya çevirerek satış yaptı. 2015'te mağazalar açmaya başlayan Bezos, şirketin ilk günlerinin hatırasını saklamak adına bu kitapçıları tekrar kurdu.

3. Amazon, en kârlı dönemlerinde 2 yıl boyunca vergi ödemedi:

Dev şirketin kâr oranı 2017'den 2018'e kadar hemen hemen iki katına çıktı ancak aradaki zamanda vergi ödemedi. İlk bakışta yasal değil gibi görünüyor ancak tamamen yasal. ABD hükümeti, şirketlere belirli vergi indirimleri ve vergi kesintileri uygulayabiliyor. Amazon'un 2005'ten 2014'e kadar aldığı toplam vergi indirimi ise 600 milyon dolar civarında.

4. AWS (Amazon Web Services), geçtiğimiz yıl şirkete 7,3 milyar dolar gelir sağladı:

Birçok sosyal medya devinin de kullandığı devasa platform AWS, geçtiğimiz yıl Amazon'un kasasına tam olarak 7,3 milyar dolar ekledi. AWS; Twitter, Spotify, Netflix gibi dev şirketlerin de kullandığı bir platform. Durum böyle olunca elde edilen gelire şaşırmamak gerek

5. Sanılanın aksine Amazon'dan her şeyi satın alamazsınız:

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon, yüzlerce farklı kategoride binlerce ürün satıyor ancak sanılanın aksine istediğimiz her şeyi Amazon'dan satın alamıyoruz. Amazon; ev, araba, evcil hayvan ve tütün ürünlerinin satışına izin vermiyor.

6. Amazon'un kendine ait 41 markası ve ortaklığı bulunuyor:

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon'un büyüklüğü sandığımızdan da fazla. İzlemek istediğiniz bir filmin yorumlarını incelemek için girdiğiniz IMDb'de bile Amazon'a para kazandırıyorsunuz çünkü o da Amazon'a ait.

7. Bir dönemler şirketin operasyon yöneticisi olan Jeff Wilke'nin stresle başa çıkmak için garip bir yöntemi vardı:

Belli mevsimlerde daha da yoğun hale gelen satışlar, operasyon yöneticisi gibi büyük sorumluluk sahibi bir kişi için yorucu olabiliyor. 2000'li yılların başında şirketin operasyon yöneticisi olan Jeff Wilke, stresle başa çıkmak için gözlerini kapatıp güçlü bir çığlık atıyordu. Böylece diğer çalışanların da isteğini ve motivasyonunu arttırıyordu.

8. Amazon'un ofisleri tamamen evcil hayvan dostu olarak yönetiliyor:

Amazon çalışanları evcil hayvanların ofiste bulunmalarından hoşlanıyorlar. Üstelik Seattle'daki kampüste tam 6.000 köpek bulunuyor. Tüm çalışanlar evcil hayvanlarını rahatça işe getirebiliyorlar.

9. Amazon'un Seattle ofisinde bulunan Spheres adlı yapı en popüler iş alanlarından birisi:

Çalışanlarının daima masa başında kalmasını istemeyen Amazon, geçtiğimiz yıl Seattle'daki kampüsüne The Spheres'i açtı. Spheres adlı bu mekan, 400'den fazla bitki türünü barındırıyor. Böylece çalışanlar doğayla olan bağlarını koruyabiliyorlar.

10. Amazon'un logosunda gizli olan mesaj:

Yukarıdaki logo Amazon'un muhtemelen ilerleyen yıllarda bile değiştiremeyeceği güçlü bir mesaja sahip. A'dan Z'ye doğru giden ok, firmanın mottolarından olan "Bizde A'dan Z'ye her şeyi bulabilirsiniz" mesajını veriyor. Ayrıca okun grafik yapısı, araştırmalara göre insanları -tıpkı emojilerde oluduğu gibi- gülümsetiyor. Böylece daha ilk anda marka ile olumlu bir etkileşim kurmanızı sağlıyor.